Bogota je intenzívne, rozmanité a prekvapivo pokrokové mesto. Ulice voňajú po empanádach, patacónes a marihuane. Mladí ľudia sú oblečení ako najodvážnejší slovenskí hipsteri. Záľubou Bogoťanov je večerné posedávanie na obrubníkoch a malých námestiach s chichou v ruke. A všetkým je jedno, že je len 15 stupňov. Aj takto vás privíta hlavné mesto Kolumbie.
Neviem si predstaviť scenár, v ktorom by si vás Bogota nezískala. Stráviť by ste tu mali minimálne dve noci, aby ste mohli nasať vibe najsevernejšieho štátu Južnej Ameriky. My sme sa túlali mestom 4 dni a ani na chvíľu sme sa nenudili.
Obsah článku
Čo vidieť a čo robiť počas návštevy v Bogote?
V Bogote môžete objavovať históriu, kultúru, gastronómiu, ale aj život dejúci sa v prítomnom okamihu. Hlavné mesto Kolumbie v sebe ukrýva omnoho viac ako len preľudnené ulice. V článku vám ponúkam 17 tipov na to, čo tu vidieť:
1. La Candelaria
Historické centrum Bogoty a miesto, kde smeruje väčšina backpackerov. Bary, reštaurácie, kaviarne, podniky so živou hudbou – to všetko na jednom mieste a v pešej dostupnosti. Art deco štýl a historické budovy si získajú aj vás.
2. Free walking tour
Walking tours sú skvelou voľbou, ak chcete spoznať mesto o niečo detailnejšie. Skoro v každom meste nájdete aj tour, ktoré sú zadarmo, resp. za dobrovoľný príspevok. BeyondBogota je to pravé v prípade, že chcete objavovať mesto spolu so sprievodným komentárom. BeyondBogota ponúkajú tiež free food tour, v rámci ktorej spoznáte kolumbijskú kuchyňu za malý peniaz.
3. Plaza Bolívar
Absolútne centrum Bogoty. Hlavné námestie, ktorého ikonickou budovou je katedrála. Námestie je aj domovom Justičného paláca. Práve táto budova je spojená s jedným z najčiernejších dní v histórii Kolumbie. V roku 1985 ho podpálil Pablo Escobar so svojimi kartelmi, lebo chceli zničiť evidencie o jeho drogovej činnosti.
4. The National Shrine of Our Lady of Mount Carmel
Gotický seleziánsky kostol v La Candelarii. Zapamätateľný je najmä vďaka červeno-bielemu prúžkovanému zafarbeniu. Ani vnútorná výzdoba sa nenechá zahanbiť. Ak budete v La Candelarii, určite ho neobíďte.
5. Iglesia de San Francisco
Najstarší zachovaný kostol v Bogote, ktorého vznik siaha až do 15. storočia. Dodnes sa používa a počas našej návštevy v ňom prebiehala omša. Oproti našim kostolom je výzdoba podstatne chudobnejšia. Najvýznamnejší je oltár z 16. storočia.
6. Museo del Oro
Najznámejšie a najzaujímavejšie múzeum v Bogote. Museo del Oro, v preklade múzeum zlata, svojim návštevníkom predstavuje viac ako 30 000 kúskov zlata rozložených na troch poschodiach. Múzeum opisuje význam zlata na území Kolumbie – od prvého objavenia až po symbolické využitie v šamanizme. Vstupné je navyše nízke, iba 4 000 COP, čo je menej ako 1 euro.
7. Museo Botero
Fernando Botero je dodnes žijúci kolumbijský umelec a sochár, ktorého tvorbu si nemôžete pomýliť. Svoje modely zobrazuje v nadrozmerných veľkostiach a výsledkom sú roztomilé tučné postavičky. V Museo Botero nájdete okrem Boterových diel aj obrazy od Pabla Picassa, Cloude Moneta či Salvadora Dalího. Vstup je zadarmo, takže ak sa chystáte spoznávať La Candelariu, určite sa zastavte aj tu.
8. Ďalšie múzeá
Bogota je viac ako len tieto dve múzeá. Spoznajte históriu v Museo Nacional de Colombia, pozrite si súčasné umenie v Museum of Modern Art MAMBO. Zaujímavou možnosťou je aj Museo Inglesia de Santa Clara. Toto múzeum sa nachádza v priestoroch starého kostola a obsahuje rozsiahlu zbierku obrazov a sôch zo 17. až po 20. storočie.
9. Vrch Monserrate
Asi najväčšie „must see“ v Bogote. Monserrate je ikonický kopec týčiaci sa nad Bogotou a cez víkendy patrí medzi obľúbený výlet domácich do prírody. Spoznáte ho podľa bieleho kostola, ktorý akoby strážil celé mesto. Na vrchol sa môžete dostať pešo, lanovkou alebo zubačkou. Pešo vám to bude to až hore bude trvať asi hodinu až hodinu a pol. Počas víkendu je peší výstup vďaka mnohým lokálcom pomerne bezpečný, no cez týždeň radšej využite lanovku. Otváracie hodiny a aktuálny cenník nájdete na oficiálnom webe. Počas našej návštevy sme za spiatočný lístok zaplatili 23 500 COP, čo je asi 5,5€.
10. Zona Rosa
Trendy časť Bogoty, plná „lepších“ reštaurácií a podnikov. Ak sa chcete vyhnúť divokej La Candelarii, Zona Rosa je miesto, kde sa môžete usadiť na pár dní, ktoré sa chystáte stráviť v hlavnom meste. Známa je tiež vďaka bohatému nočnému životu a gay barom.
11. Zona G
G je odvodené od slova „gourmet“, teda gurmán. Zona G leží neďaleko Zona Rosa a podobne ako jej susedka, je posiata kvalitnými reštauráciami, barmi či hotelmi. Ideálne miesto na večerný drink alebo romantickú večeru. Vybrať si môžete z kolumbijskej, peruánskej, mexickej či libanonskej kuchyne.
12. Mercados
Trhy, trhy, trhy. Jedno z naj každého mesta. V Bogote o ne nebudete mať núdzu. Najdostupnejší z nich je Mercado Artesanal neďaleko Plaza Bolívar. Nakúpite tu magnetky, kľúčenky, kávu, čokoládu, tričká, prstene či peruánske tašky.
13. Vodopády v okolí
Ak patríte medzi milovníkov prírody, určite oceníte možnosť návštevy vodopádov neďaleko Bogoty. Či už sa rozhodnete pre najvyšší vodopád v Kolumbii, La Chorrera, alebo Taquendama, na obe sa ľahko prepravíte autobusom.
13. Soľná jaskyňa
Populárny denný výlet mimo mesta. Jaskyňa sa nachádza v meste Zapaquirá, cca. hodinu od Bogoty. Zostúpite až 180 metrov pod zem a vďaka kostolu ukrytému vo vnútri je jednou z najvýznamnejší náboženských miest Kolumbie.
14. Jedlo a street food
Byť v krajine a neskúsiť tradičné jedlá? Chyba. Ochutnajte kolumbijskú polievku Ajiaco, kukuričnú kašu Tamales a alkoholický nápoj zvaný Chicha. Street foody sú plné patacónes, argentínskych empanád, churros či platanitos. Nebojte sa jesť z lokálnych stánkov, všetko stojí pár centov.
15. Street Art
Ulice Bogoty sú posiate grafitmi a street artom. Odtrhnite na chvíľu oči od Google Maps, zastavte sa pred nejakou stenou a skúste nacítiť umelcov zámer. Veľa diel zobrazuje jaguára, kolibríka alebo Pacha Mamu, matku Zem.
16. Parque Central Simon Bolívar
Bogota je prekvapivo zelené mesto. Únik do prírody ponúka okrem okolitých kopcov a vodopádov aj park Simon Bolívar, ktorý je rušný hlavne počas víkendov. Srdcom parku je jazero, po ktorom sa môžete plaviť po prenajatej loďke. Okolo jazera je veľa chodníkov, na ktorých sa môžete stratiť. V lete sa v parku konajú koncerty.
17. Lokálne pivárne
Kým Medellín je známy najmä vďaka rumu, v Bogote si dajte prednosť lokálnemu pivu. Stačí sa prejsť po La Candelarii alebo Zona Rosa/Zona G.
BOGOTA – KDE SA UBYTOVAŤ
Bogota ponúka širokú paletu ubytovania – od backpackerských hostelov po luxusné hoteli s výhľadom na mesto. Ak ste batôžkar a cestujete low-cost, mali by ste zamieriť do La Candelarie. My sme strávili 4 noci v hosteli Casa Lantana a nemôžeme si toto miesto vynachváliť. Nedávno otvorené, čisté, s ochotným personálom, dobrou wifi na prácu a v pešej dostupnosti k veľkému množstvu pamiatok, ktoré v Bogote odporúčam navštíviť.
Ak nie ste fanúšik dormov alebo by ste radi zvolili o niečo bezpečnejšiu štvrť, batohy zložte v štvrti Chapinéro. Patrí medzi najbohatšie časti Bogoty a je to vidieť na prvý pohľad. Pobyt vám spríjemní množstvo barov a reštaurácií v okolí.
BOGOTA – PREPRAVA
Veľa pamiatok, ktoré by ste v Bogote mali navštíviť, prejdete pešo. Ak sa rozhodnete objavovať aj vzdialenejšie časti mesta, môžete využiť autobus alebo taxi. Autobus je jednoznačne lacnejšia možnosť, no musíte si zaobstarať Tullave card, bez ktorej sa nedostanete na terminál. Ak ste išli z letiska autobusom, kartu už pravdepodobne máte. V mestskej hromadnej doprave sa odporúča dať si pozor na osobné veci.
Pohodlnejšia, jednoduchšia a bezpečnejšia možnosť je preprava taxíkmi. Okrem tých klasických žltých môžete využiť Uber alebo Cabify. V porovnaní s autobusom sú o niečo drahšie, no aj tak nezruinujú vašu peňaženku.
BOGOTA – BEZPEČNOSŤ
Bezpečnosť v Južnej Amerike je veľmi relatívny pojem. Môžete byť akokoľvek opatrní, no keď budete v zlom čase na zlom mieste, nevyhnete sa tomu. Ak sa aj ocitnete v nepríjemnej situácii, odovzdajte zlodejom, čo chcú a nevyjednávajte. Väčšinou to stačí na to, aby odišli a vy ste ostali bez ujmy na zdraví. Ak sa chcete podobným situáciám vyhnúť, prinášam pár tipov, ako na to:
- Nenoste pri sebe veľké množstvo peňazí. Stačí pár pesos na daný deň. Ak vás aj okradnú, neprídete o veľa.
- Pozor na vrecká. Vreckári nie sú iba výsadou krajín s diskutabilnou povesťou. Nájdete ich aj vo veľkých európskych mestách. Nájdite pre svoj mobil a peňaženku iné miesto.
- V noci si zoberte taxík. K tomu nemám čo viac napísať.
- Nenechajte sa pozvať. Na nič. Na pivo, jedlo, ani brčko.
- Nenoste veci v ruke. Obzvlášť pozor si dajte na mobil, cez ktorý budete sledovať mapu. Rozšírené sú krádeže okoloidúci ľudí na motorke, ktorých už asi nedobehnete.
- Vyhnite sa taškám na plece. Motorkári berú aj tie.
- Nekupujte (tvrdé) drogy na uliciach. Marihuana je všade a pravdepodobne vám ju aj niekto ponúkne. Tráva je viac menej safe, ale na kokaín sa vykašlite.
- Zapadnite do davu. Čo tým chcem povedať? Najnovšie tričko Tomy Hillfiger nechajte doma. A aj zlaté hodinky. Nebudete takí nápadní.
Pár slov na záver
Priznávam, že 5. a 6. pravidlo sme sami porušili. V uliciach som dosť fotila a chcela som mať foťák vždy poruke. Jeden deň sme cupitali s plátenkou. Možno sme mali iba šťastie, no v Bogote sme sa ani na chvíľku necítili nebezpečne. Väčší rešpekt v nás vyvolali zážitky z Panama City. Tým nechcem povedať, že sa vám nemôže nič stať, popravde je tu nástrah viac než dosť. Stačí len dodržovať základné pravidlá pohybu vo veľkom meste, neprovokovať a svoj pobyt si určite užijete. Ak už máte nejaké skúsenosti s cestovaním, Bogota vám nebude robiť problém. Riaďte sa sedliackym rozumom a intuíciou. Šťastnú cestu a objavujte (sa).
Santa Marta Kolumbia – vstupná brána do kolumbijského Karibiku
Minca Kolumbia – coffee tours aj treky džungľou
Kompletný sprievodca pri návšteve mesta Cartagena Kolumbia
Medellín – kokaín, drogy a temná minulosť
12 vecí, čo vidieť počas návštevy karibského raja San Andrés