Práve Taj Mahal je to, čo mnohých presvedčí kúpiť si letenku do Indie. Jeden z novodobých divov sveta nechá máloktorého návštevníka sklamaného. Vidieť mramorové mauzóleum na vlastné oči je len čerešničkou na torte romantického príbehu zo 17. storočia. Spoznajte ho bližšie. V článku vám poviem prečo, kedy a ako navštíviť Taj Mahal v Indii tak, aby bol váš zážitok čo najpríjemnejší, najlacnejší a bez väčších problémov.
Obsah článku
Príbeh za Taj Mahal-om
Zrod Taj Mahal-u sa píše v roku 1632, kedy dal pokyn na postavenie mughalský cisár Shan Jahan (Šan Džahan). Tomu rok pred tým zomrela tretia manželka pri pôrode 14. dieťaťa. Podľa legiend bol cisár tak nešťastný, že mu ošediveli vlasy za jedinú noc a tento hlboký smútok ho držal po celé dva roky.
Podľa pôvodných plánov mal byť komplex postavený za 8 rokov, no napokon sa to podarilo až v 1653. To, že to bola veľkolepá stavba potvrdzujú aj čísla. Pracovalo na nej viac než 20 000 ľudí, 1000 slonov a Shan Jahan za ňu zaplatil okolo 31 miliónov rupií. Dnes by podľa odhadov stála stavba Taj Mahal-u 1 bilión rupií.
Materiál na stavbu mauzólea sa dovážal nielen z celej Indie, ale z viacerých krajín centrálnej Ázie. Za biely vzhľad je Taj Mahal-u je zodpovedný mramor, no celkovú stavbu dotvárajú aj diamanty, perly, krištáľ či lazurit.
Hoci stavba Taj Mahal-u trvala až 22 rokov, cisárova manželka bola pochová vo svojej hrobke rok po začiatku stavby. Hovorí sa, že po dokončení výstavby chcel dať Shan Jahan postaviť takú istú, ale čiernu hrobku. V tom mu zabránil jeho syn, ktorý ho 5 rokov po dokončení stavby zvrhol z trónu. Až do svojej smrti bol uväznený v pevnosti mesta Agra, kde o 7 rokov na to zomrel.
Je pochovaný v Taj Mahal-e, vedľa svojej milovanej tretej manželky.
Ako navštíviť Taj Mahal
Určite máte pred návštevou veľa otázok. Tu si ich všetky zodpovieme. Všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako navštíviť Taj Mahal v Indii:
Kedy navštíviť Taj Mahal v Indii
Navštíviť Taj Mahal je vhodné prakticky po celý rok, no skúste sa vyhnúť obdobiu monzúnu, čo je približne od konca júna do začiatku septembra.
Ideálnymi mesiacmi sú polovica septembra a október, kedy sa sezóna rozbieha a teploty sú stále nižšie.
V novembri až marci tu stretnete najviac ľudí. S tými ale budete Taj Mahal zdieľať vždy, nezáleží na období v roku.
Hľadáte viac tipov a premýšľate, ako výlet sem podniknúť? Na stránke CK SEN je Taj Mahal a všetko dôležité spracované od A po Z. A ak si netrúfate na Indiu po svojom, nájdite si Taj Mahal v jednom zo zájazdov a vyrazte v malej skupine.
Ako sa dostať ku Taj Mahal-u
Ako prvé sa musíte prepraviť do mesta Agra neďaleko New Delhi. Agra je práve vďaka Taj Mahal-u zapísaná v itinerároch mnohých indických cestovateľov a ročne toto mesto navštívi viac než 3 milióny turistov. Dostať sa sem je tak pomerne jednoduché, a to nielen z hlavného mesta.
Najčastejší spôsob dopravy v tomto kúte Indie je vlak, no donesie vás sem aj autobus. 7 kilometrov od Agry leží aj letisko, no vzhľadom na lacné ceny pozemnej dopravy je táto možnosť turistami využívaná len zriedka.
Samotný Taj Mahal leží takmer v centre mesta a odvezie vás k nemu každý taxík, tuk-tuk či rikša. A ako hovorím stále – zjednávajte, zjednávajte, zjednávajte.
Ak ste ubytovaní neďaleko, nebojte sa prejsť mesto aj na pešo. Je to bezpečné a najväčšou výzvou bude len odohnať otravných tuk-tukárov a guide-ov, ktorí vám budú ponúkať svoje služby.
POZOR: Taj Mahal býva každý piatok zatvorený. Vyberte si na návštevu iný deň.
Vstupenky a koľko stojí Taj Mahal
Kým domáci zaplatí za návštevu 50 rupií, vy si musíte pripraviť 20x toľko. Hoci to takto vyzerá desivo, v skutočnosti to nie je horibilná suma. Za základný lístok zaplatíte 1100 rupií, teda približne 12€. Tento lístok platí len pre vstup do areálu.
Ak by ste chceli nazrieť aj dnu do mauzólea a vidieť hrobky, bude vás to stáť ešte dodatočných 200 rupií. Vnútorná výzdoba vám asi dych nevyrazí, no bola škoda vynechať aj túto časť legendárneho Taj Mahal-u.
Lístky sa dajú kúpiť len online na tejto oficiálnej webovej stránke, minimálne deň vopred. Počet lístkov je obmedzený a ak viete dátum návštevy skôr, kúpte si lístok vopred. Pre istotu sa zopakujem – každý piatok je Taj Mahal zatvorený.
Vo všeobecnosti odporúčam kúpiť si lístok na doobedie (od 6:00 do 12:00) a navštíviť areál s východom slnka. Brány sa otvárajú o 6:00, no buďte tam skôr, ak nechcete dlho čakať v rade. Skoro ráno býva Taj (a aj vy) ušetrený od davov, no stále ich tu bude veľa.
Na vstup môžete využiť západnú (west) alebo východnú (east gate) bránu. Južná brána bola v roku 2018 zatvorená kvôli bezpečnosti. Pri vstupe sa pripravte na bezpečnostnú kontrolu, vrátane prehľadávania batoha. Zakázaný je vstup so sefie tyčou a zoberú vám aj tabak či pero.
Areál Taj Mahal-u
Nech vkročíte do areálu ktoroukoľvek bránou, ocitnete sa nádvorí pred 30 metrov vysokou bránou z červeného pieskovca. Spoza múrov už uvidíte minarety aj vrchol kupoly Taj Mahal-u.
Po prekročení brány sa ocitnete v okrasnej záhrade, ktorej stredom prechádzajú fontány. Tie sú väčšinou nefunkčné a Taj Mahal sa zrkadlí na hladine vody.
Po stranách záhrady sú chodníky a všetky vás vedú k mauzóleu, ktoré stojí na vyvýšenom mramorovom piedestály. V okrajoch si určite všimnete 4 minarety, vysoké 40 metrov. Ak sa na ne pozriete lepšie, všimnete si, že nestoja rovno, ale sú mierne naklonené von. To by malo predísť tomu, aby sa veže pri väčšom zemetrasení zrútili na stranu a nezničili mauzóleum.
Tip: Ak by ste sa chceli dostať Taj Mahal-u ešte viac pod tehlu, môžete si zaplatiť služby miestnych sprievodcov. Cena by sa mala pohybovať okolo 500 rupií. Stačí to riešiť na mieste.
Na západ od hlavnej stavby uvidíte červenú mešitu, takisto postavenú z pieskovca. Na východnej strane je postavený tzv. jawab – falošná, na vlas identická mešita, ktorá dotvára symetriu.
Ak ste si kúpili lístok do vnútra mauzólea, môžete vyjsť hore k Taj Mahal-u a obzrieť si ho zblízka. Vnútorná výzdoba nie je bohatá a dnu prakticky nie je nič, iba dve falošné hrobky. Cisár so svojou manželkou sú pochovaní v miestnosti nižšie, pod zemou.
Zdržiavať sa v mauzóleu nebudete môcť. Prechod dookola hrobiek musí byť plynulý a zamestnanci kontrolujú, aby sa dav nezastavoval a len prechádzal okolo hrobiek von.
V celom areáli je možné fotiť, okrem vnútorných priestorov mauzólea.
Na záver
Od roku 1983 je na Taj Mahal-e nalepená nálepka UNESCO, od 2007 novodobý div sveta. Taj Mahal je výnimočná stavba – prevedením aj pozadím. Ak do Indie vchádzate cez Delhi, už asi viete, kam budú smerovať vaše prvé kroky. Už ale aspoň viete, ako navštíviť Taj Mahal v Indii.
Čo vidieť v Leh (Ladakh) – perle severnej Indie