Cestovanie je dostupnejšie ako kedykoľvek pred tým. Svet sa turizmu otvára stále viac a peniaze už nie sú taký problém ako kedysi. Pred pár rokmi sme trávili letá na Šírave a v Chorvátsku, dnes je rovnako dostupné Thajsko či Sri Lanka. Na cestovateľských blogoch nájdete všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste relatívne bezpečne a bez problémov precestovali väčšinu krajín na svete. A preto píšem cestovateľský blog aj ja. Aby som Slovákov inšpirovala cestovať po svojom, po vlastnej osi. Som totiž presvedčená, že spoznávanie rozširuje obzory, prispieva k väčšej tolerancii a obohacuje osobnosť človeka. Ak ste tak nikdy neurobili, v tomto článku som napísala krok za krokom, ako cestovať na vlastnú päsť.
Obsah článku
Ako cestovať na vlastnú päsť
Hneď v úvode článku upozorňujem, že informácie sadnú skôr tým, ktorí sa chcú vydať na dovolenku ďalej, letecky a mimo Európy. Ak nepatríte do tejto kategórie, pokojne čítajte ďalej. Veľa tipov uplatníte vo všeobecnosti všade, hoci cestovanie po Európe nevyžaduje až toľko plánovania a je v mnohých ohľadoch jednoduchšie (dáta použiteľné v celej EU, relatívne dobrá úroveň angličtiny, častokrát lepšie služby atď.). Toto je 8 krokov, ako cestovať na vlastnú päsť.
1. Výber destinácie
Zvažujete dovolenku na vlastnú päsť? Výber vhodnej destinácie je základ. Na začiatku objektívne zhodnoďte svoje cestovateľské skúsenosti. Cestovali ste už mimo Európy? Išli ste niekedy na dovolenku bez cestovky a museli ste všetko riešiť sami? Viete sa dorozumieť aspoň anglicky? Viete si predstaviť atmosféru krajiny, do ktorej chcete vycestovať po vlastnej osi?
Ak sú niektoré z odpovedí nie, určite nie je destinácia na prvú dovolenku na vlastnú päsť India či Južná Amerika. Nepreceňujte svoje schopnosti a začnite zľahka. Na začiatku sa zamerajte na krajiny, ktoré sú bežne navštevované a ľahko dostupné. V týchto krajinách sú domáci na turistov zvyknutí, ovládajú jazyk a vedia, čo dovolenkári očakávajú. Sem patrí napríklad Thajsko, Vietnam, Sri Lanka, Bali či pre odvážnejších mexický Yucatánsky polostrov.
2. Zistenie základných informácií o krajine
Kým si kúpite letenku, zistite si o krajine čo najviac informácií. Potrebujete víza? Nie je v tom čase obdobie dažďov? Máte platný pas? Aké sú priemerné ceny? Aká je mena a výmenný kurz? Koľko asi stojí ubytovanie? Dá sa po krajine cestovať verejnou dopravou alebo budete potrebovať auto?
Ja si všetko potrebné zisťujem z cestovateľských blogov. Niet nad osobné skúsenosti iných. Otvoriť si môžete aj stránku Ministerstva zahraničných vecí, kde nájdete aktuálne cestovné odporúčanie, podmienky vstupu a všeobecné informácie o krajine. MZV má občas tendenciu preháňať a niektoré varovania strašia viac než je nutné. Aj preto vždy dám viac na zažité skúsenosti iných cestovateľov.
Veľmi dobre poradia aj cestovateľské skupiny na Facebooku. Už roky fungujú facebookové skupiny s niekoľko tisíc členmi, v ktorých sa denne riešia otázky spojené s danou krajinou. Ja väčšinou hľadám info v medzinárodných skupinách (viac členov a skúseností), no aj na Slovensku ich niekoľko máme. Jedna z najživších je Cestovateľská poradňa, no pomoc nájdete napr. aj v Cestujeme po JV Ázii šikovne a lacno alebo TOUR DE SVET.
3. Kúpa letenky
Už viete kam? Na rade je letenka. Predpokladám, že o cenách leteniek do danej krajiny už máte predstavu. Ak sa chystáte kupovať letenku, vždy je najlepšie riešiť to priamo cez stránku leteckej spoločnosti. Budete okamžite informovaní o zmenách či zrušení letu, no takisto ľahšie vymáhate kompenzácie za nečakané zmeny, čo v prípade sprostredkovateľov nie je vždy také jednoduché.
TIP: Tu si prečítate praktický článok, ako postupovať pri Zrušení či meškaní letu a ako na kompenzáciu a vrátenie peňazí.
Najznámejší predajcovia lacných leteniek na Slovensku sú kiwi.com a Pelikan.sk. Ani s jedným nemám osobnú skúsenosť, no recenzie ostatných cestovateľov sú rôzne. Niektorí nemali žiadny problém a na výlet leteli za lacno. Pri Pelikáne som narazila na kopec recenzií, že si predajca od ľudí po zaplatení letenky vypýtal dodatočne doplatiť viac, ako bolo pôvodne uvedené.
Verejne priznávam, 2x som si kúpila letenku cez sprostredkovateľa aj ja. Raz to bolo cez Opodo, keď sme sa vracali z Bolívie. Druhýkrát cez Expedia, smer Vietnam. Tu som využila tretiu stranu preto, lebo som nemusela zadávať číslo pasu už pri kúpe letenky, ako tomu bolo pri platbe priamo cez aerolinku. Pred cestou som ho plánovala totiž meniť za nový, no čakala nás ešte cesta do Turecka a nechcela som si nechať ujsť jednosmernú letenku do Vietnamu na 300€.
TIP: Aktuálne sa lacno lieta do Ázie so spoločnosťou Air China. Moje skúsenosti so servisom a dlhými prestupmi som opísala v článku.
4. Vytvorenie itineráru
Moja najobľúbenejšia časť plánovania. Začnem sa totiž pri nej tešiť ešte viac, ako sa už already teším. Zároveň priznávam, že to s plánovaním nikdy moc nepreháňam. To je výhoda dlhodobého cestovania. Cesta sa kryštalizuje v procese, keďže nie som tlačená časom. Vyhliadnem si pár miest, ktoré by som chcela vidieť a zvyšok naplánuje cesta sama. Zároveň som sa už neraz presvedčila o tom, že najlepšie zážitky sú tie neplánované.
Ak máte na dovolenku obmedzený čas, plánovanie si vyžaduje o niečo viac pozornosti. Vytvorenie itineráru vám čas aj stres, ale nechajte si priestor aj na neočakávané zastávky či výlety, ktoré sa môžu objaviť po ceste.
Aj pri plánovaní itineráru platí, že najviac inšpirácie načerpáte z cestovateľských blogov. Rada si listujem aj v Lonely Planet, ktoré vypichne v krajine to NAJ, čo môžete vidieť a vždy tam nájdete aj spôsob, ako sa na miesto dostať. Krátke intro k jednotlivým miestam je príjemné plus.
Nedržte sa plánov zubami nechtami a nebojte sa dať na pocit. Veď aj to je výhoda cestovania na vlastnú päsť. Ste sami sebe pánmi a môžete sa slobodne rozhodnúť, kedy a kam.
5. Preprava po krajine
Pri otázke ako cestovať na vlastnú päsť sú pre mnohých strašiakom presuny po krajine. Je to pochopiteľné – idete na neznáme miesto, neviete kde sa opýtať, či sa budete vedieť dorozumieť. Verte mi keď vravím, že si zbytočne robíte vrásky.
Turistami obľúbené krajiny majú dopravu z bodu do bodu pokrytú vynikajúco, nemusíte sa ničoho obávať. Pred cestou si len vytvorte obraz, či sa z miesta na miesto dostanete busom, vlakom alebo taxíkom. Určite si nič nebookujte vopred. Koniec koncov, až na mieste zistíte, čo je najvýhodnejšie a možno vám poradia aj ostatní cestovatelia alebo zamestnanci na recepcii vášho ubytka.
V Ázii spoľahlivo funguje 12Go Asia, ktorá vyhľadáva spoje a môžete si ich rezervovať priamo cez stránku či appku. V Južnej Amerike zas majú redbus.com alebo BusBud.com. Často si lístok na autobus môžete kúpiť aj priamo na ubytovaní za malú províziu, najmä v Ázii.
Na lokálne presuny v JV Ázii využite skúter. Ak ste na ňom nikdy nesedeli, ale ste dobrí šoféri, zvládnete sa to naučiť aj na mieste. Chce to len cit a trochu cviku. Nezabudnite si vybaviť medzinárodný vodičský preukaz.
6. Cestovné poistenie
Stratená či omeškaná batožina, vyšetrenie u lekára, spôsobenie škody na majetku. Veci, ktoré sa na cestách môžu ľahko pokaziť. S cestovným poistením si môžete nárokovať na finančnú kompenzáciu a vyplatenie škody, ktorá sa stala.
Ja som bola na dvoch cestách poistená cez Safety Wing, no nikomu ho neodporúčam. Relatívne drahé a aj napriek tomu mi nepreplatili jednoduché vyšetrenie ucha. V Indonézii som mala ročné cestovné poistenie Allianz a za 10 mesiacov som ho využila len u zubára, no vrátili mi všetko do posledného centu. Do ďalšej cesty by som sa rozhodovala medzi Allianz a cestovným poistením od AXA.
7. Výber ubytovania
Čo sa týka ubytovania, cestovanie v JV Ázii či Južnej Amerike má výhodu, že ubytká sú väčšinou lacné a je ich dosť. Ja si na ceste rezervujem ubytko väčšinou len pár dní vopred. To odporúčam aj vám. Nikdy neviete, kde bude chcieť ostať dlhšie, ako ste pôvodne plánovali, prípadne sa rozhodnete vynechať niečo, čo ste doma zahrnuli do itineráru.
Pred príchodom do krajiny mám ubytovanie zabookované väčšinou len v prvých dvoch zastávkach, potom ho riešim spontánne po ceste. Iné je to pri krátkych dovolenkách alebo cestách v EU. Tu platí, že čím skôr si niečo booknete, tým lacnejšie vás vyjde.
8. Som v krajine
Vitajte. Doprajte si prvé dni na „aklimatizáciu“ a nehrňte sa okamžite niekde na výlet. Zvyknite si na časový posun, atmosféru miesta, zvuky a chute. Zájdite na kávu a prvý deň sa túlajte bez programu. Prirodzene sa nalaďte na rytmus a užívajte si to, že ste sa ocitli na novom mieste. Itinerár nechajte bokom a nezabúdajte, že si cestu v prvom rade treba užiť.
Vždy odporúčam spoznávanie miest s Free Walking Tour. Je to úžasný spôsob ako objavovať s lokálnymi ľuďmi, ktorí vám o ňom povedia viac ako akýkoľvek bedeker. Často prínosnejšie a zároveň bezpečnejšie, ako sa túlať po uliciach sám. Najznámejšie stránky na vyhľadávanie sprievodcov sú freetour.com a guruwalk.com.
Na záver
Vedieť cestovať sa treba naučiť. Deje sa to tak, že cestujete. Pri každej ceste sa oťukáte viac, pochopíte ako veci fungujú a keď na to prídete, nebudete chcieť cestovať inak ako na vlastnú päsť. Koniec koncov, šetrí to peniaze a obohacuje ducha. Spoznávajte (sa).
Ako sa zbaliť na dlhú cestu čo najlepšie
Bogota – čo vidieť v hlavnom meste Kolumbie?