Panama City nekompromisne zaujala prvé miesto v rebríčku najviac kozmopolitného hlavného mesta strednej Ameriky. O jeho založenie sa postarali španielski kolonizátori na začiatku 16. storočia a za niekoľko storočí svojej existencie prekonalo mesto nejedno zničenie a znovu postavenie. Za podobu, v akej môžeme Panama City vidieť dnes, vďačíme najmä profitu z Panamského prieplavu. Paradoxom však je, že veľká časť z napohľad luxusných mrakodrapov je prázdna, pretože ponuka rýchlo predbehla dopyt a nie je veľa ľudí, ktorí si to môžu (a chcú) dovoliť.
Po našom úvodnom zážitku zo slamu hneď v prvý deň som bola mierne skeptická voči ľuďom a bezpečnosti v Panama City. No keď sa zatúlate o niečo bližšie k modernému cestu, napr. na Cinta Costera, stretnete prekvapivo veľa zahraničných ľudí. Naschvál som použila slovíčko „ľudí“ a nie turistov, tých tu nebolo veľa. Stretnete tu dôchodcov zo Spojených štátov, ktorí si tu prišli užiť dôchodok, študentov či ľudí, ktorí sa prisťahovali za prácou.
Obsah článku
KÝM SI UKÁŽEME, ČO VIDIEŤ…
Asi najzaujímavejšie na Panama City sú do očí bijúce kontrasty, ktoré vás budú sprevádzať na každom kroku. Markantné rozdiely medzi bohatstvom a chudobou, šťastím a ľudským dnom, dostatkom a chýbajúci základnými potrebami. Dva absolútne protikladné svety tu žijú tak blízko pri sebe, že ani neviete ako a vkročíte z obchodu so suvenírmi do miestneho slamu. A tých je tu naozaj mnoho. Často sme sa zamýšľali nad tým, ako sa cítia ľudia žijúci na 38. poschodí a zo svojho apartmánu sa pozerajú dole na rozpadnuté plechové prístrešky. Je im to aspoň trochu nepríjemné? Uvedomujú si vlastné šťastie? Cítia vďačnosť? Cítia potrebu hocijakým najmenším spôsobom zdieľať svoje šťastie s tými, ktorí sa šťastne nenarodili? Počas našej prechádzky na Ancon Hill (nižšie v článku) sme mali možnosť pozrieť sa na tieto favely z výšky. Bol zamračený deň a pochmúrnosť týmto mestským častiam pridávali aj vtáky podobné supom krúžiacim nad domami.
Štatistiky z roku 2018 hovoria o tom, že až 22,1% obyvateľov Panamy žije v slume. Na tak bohatú krajinu to nie je malé číslo. Okrem absencie základných potrieb majú ľudia žijúci v týchto skupinách problémy s vysokou kriminalitou, čo majú na svedomí najmä drogy. Najpopulárnejšími drogami sú marihuana a kokaín, pričom kokaín môžete zohnať za 10 až 15 dolárov za gram (!!!). Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o drogových gangoch a živote v najchudobnejších častiach Panama City, nižšie v článku vám dávam tip na zaujímavú tour.
Poďme však na praktické tipy a miesta, ktoré by ste v Panama City nemali zmeškať, ako sa kam prepraviť a aký budget si nachystať.
1. Casco Viejo
Staré mesto postavené na polostrovnej oblasti, dnes obklopené chudobnými časťami, niekoľko minút schôdze od panamských mrakodrapov. V roku 1904, keď začala výstavba Panamského prieplavu, celá Panama City existovala práve na tomto mieste.
Spoločne so stavbou však rástlo aj obyvateľstvo, čo prinútilo mesto expandovať a elita sa začala posúvať ďalej na východ. To prispelo k rýchlemu úpadku tejto časti a postupnej premene na mestský slum.
Dnes je mesto čiastočne zrekonštruované, no stále si v sebe udržalo nádych starej španielskej architektúry. Straťte sa v uličkách medzi obchodmi so suvenírmi, reštauráciami, kaviarňami a pouličnými remeselnými predavačmi. Navštívte námestia ako Plaza de la Indepedencia či Plaza de Francia, a nevynechajte ani Národné divadlo či kostol Iglesia de San José. Impozantne pôsobí aj kostol San Francisco de Asis. Zo strechy kostola nad vchodom na vás pri pohľade hore vzpína ruky veľká socha Krista.
2. Cinta Costera
Pri prechádzke v Casco Viejo sa napojte na niekoľko kilometrov dlhú promenádu popri pobreží, ktorá vás vezme až do moderného mesta. Táto stavba v roku 2009 odľahčila panamskú vládu o príjemných 189 miliónov dolárov. Pri prechádzke narazíte na turistov aj domácich bežcov, rodiny s deťmi, korčuliarov, psíčkarov a dokonca aj pár vozíkov s jedlom a čerstvým ovocím.
3. Panamský prieplav
Must see na bucket liste s názvom Panama. Z počiatku som tam išla iba pre samotnú slávu kanála, no po návšteve štvorposchodového múzea som sa pre stavbu nadchla aj ja. Z mesta sa sem dostanete autobusom za pár centov, prípadne taxíkom za cca. 10$. Panamský prieplav si jednoznačne zaslúži stať sa poldenným výletom.
4. Ancon Hill
Ancon Hill sa nachádza v pešej dostupnosti od Casco Viejo, no z bezpečnostných dôvodov odporúčam ísť taxíkom, nakoľko je vrch obklopený chudobnými štvrťami. Určite si pred cestou nainštalujte Uber, ktorý je zvyčajne lacnejší a nemusíte zjednávať na gringo cene. Brána na začiatku cesty na Ancon Hill sa otvára skoro ráno, podľa informácií z roku 2021 už o 6:00, čo môžete využiť a pozrieť si odtiaľto východ slnka. Vstup je zdarma. Od brány vás čaká približne polhodinové stúpanie až na vrchol, ktorý ponúka panorámu na Panama City. Nájdete tu aj vlajku Panamy o veľkosti basketbalového ihriska. Veľmi pravdepodobne narazíte na leňochoda, opice či rôzne druhy vtákov.
4. Soberania National Park
Tento národný park sa považuje za najľahšie prístupný park v Paname, no to nie je jediný dôvod, prečo sa ho oplatí navštíviť. Ideálnou voľbou je skombinovať ho s návštevou Panamského prieplavu, ktorý je neďaleko. Vstupné sa neplatí.
Návod na to, ako navštíviť Národný park Soberania som napísala v tomto článku.
5. Roof Top bary a domáca piváreň
Okrem mnohých kaviarní a reštaurácií sú veľkým lákadlom v Casco Viejo aj Roof Top bary, ktorých tu nenájdete málo. Po zotmení podniky ponúkajú epické výhľady na vysvietené mesto, ktoré sú často sprevádzané živou hudbou či DJom. Ak nie ste fanúšikmi miešaných koktejlov, navštívte panamskú piváreň La Rana Dorada, v preklade zlatá žaba. Nájdete tu niekoľko druhov remeselného piva, ktorých kvalita vás možno príjemne prekvapí.
6. Múzeá
Ak chcete krajinu spoznať o niečo hlbšie, zatúlajte sa do niektorého z miestnych múzeí či galérií. Spoznajte súčasné umenie v Museo de Arte Contenporáneo a objavte zaujímavé fakty o stavbe prieplavu v Museo del Canal Interoceánico. Kompromisom môže byť malé historické múzeum Museo de Historical de Panamá. Vstup je zdarma a keďže ho tvoria len dve malé miestnosti, venujete mu cca. polhodinu. Hoci je takmer celé po španielsky, niekoľko prekladov a dobové fotografie vás prenesú niekoľko rokov späť.
7. Portobello
Je niekoľko spôsobov, ako sa dostanete do Portobella z PC. Jedným z nich je vlak, ktorý je však najdrahšou verziu. Jedna cesta vás vyjde na necelých 20$. Druhou možnosťou je prenájom auta, najlepšie v jednej z požičovní na Albrook Airport. Treťou možnosťou je autobus, ktorý vyráža každú polhodinu zo stanice Albrook. Chyťte bus smer Colón a poproste vodiča, nech vám zastaví na Sabanitas zastávke. Odtiaľto nastúpte na druhý autobus smer Portobello. Cesta zaberie 2 až 3 hodiny a vyjde vás na 6$.
V Portobelle sa určite nebudete nudiť ani pri niekoľkodňovej návšteve. Objavte podmorský svet Karibiku, strávte deň na pláži Playa Blanca, vyrazte loďou na neďaleký ostrov Isla Grande. V prípade, že cestujete v Paname v novembri, nevynechajte festival čierneho Krista. Portobello je známe aj vďaka veľkému prístavu Fuerte San Jeromino, ktorý bol postavený na obranu mesta pred inváziami.
8. Panama Viejo
Panama Viejo sú pozostatky z Panama City spred niekoľkých storočí, ktoré sú dnes zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Hoci je dnes najväčšia časť Panama Viejo pochovaná pod chudobnými štvrťami, to, čo ostalo, sa určite oplatí vidieť.
9. Taboga Island
Keď už budete presýtený ruchom veľkomesta, ostrov Taboga predstavuje prijateľný únik. V minulosti bol ostrov osídlený domorodými kmeňmi, no v roku 1515 sem vtrhli španielsky kolonizátori, obyvateľstvo vyvraždili a založili si tu kolóniu. Isla Taboga neponúka len idylické pláže, ale aj farebné uličky, starodávne pamiatky či trailové chodníčky vedúce napríklad na Cerro Vigia alebo Cerro de la Cruz. Na ostrov na ľahko dostanete z prístavu Amador Causeway v Panama City. Cesta loďou trvá približne 45 minút a zaplatíte za ňu 14$. Taboga je skvelou voľbou na jednodňový výlet.
10. Tour
Ak vás nudí objavovať mesto s klasickými tours a chceli by ste spoznať aj iné stránky Panama City, zabookujte si 80 minútovú prechádzku s Fortaleza Tour. Sprevádzať vás budú bývalí členovia drogových gangov, ktorí vďaka programu Esperanzo opustili kriminálne chodníčky, dostali vzdelanie, a hlavne šancu na lepší život. Tour stojí 20$ a v ponuke je možnosť vychutnať si aj panamskú večeru a drink, ak si priplatíte 10$ navyše.
11. Metropolitan National Park
Panama City sa môže popýšiť faktom, že je jediným hlavným mestom na svete, ktoré má vlastný dažďový prales. Je vzdialený len pár minút chôdze z centra, no z bezpečnostných dôvod odporúčame vziať si taxík. Návštevnícke centrum ponúka viacjazyčné brožúry aj vedené tours. Dva hlavné okruhy – Nature Trail a Tití Monkey Trail majú len 5 kilometrov a prinášajú výhľady na mesto, pobrežie a prieplav. Park je bohatý na pralesnú flóru a faunu.
PREPRAVA
Na prepravu po Panama City môžete využiť taxi alebo mestský autobus. Mestské aj diaľkové autobusy odchádzajú zo stanice Albrook Terminal. Všetci pasažieri si musia kúpiť kartu, ktorou zaplatíte poplatok 0.10$ za prístup k autobusom. Ak však poprosíte nejakého pracovníka stanice, určite vám ochotne pomôže so svojou kartou. Na rovnakom princípe fungujú aj samotné autobusy. Hotovosť nie je akceptovaná a platíte multibus kartou. Pri nástupe do autobusu však môžete poprosiť miestneho pasažiera, aby zaplatil svojou kartu a vy mu to vrátite v hotovosti. Odskúšané, funguje. Ceny lístkov sa pohybujú od 0.25$ po 1.25$.
JEDLO
Panama City nepatrí medzi najlacnejšie destinácie a to pocítite nie len na ubytovaní, ale aj cene za obed. Tie sa pohybujú od 10$ do 30$, záleží na vašich preferenciách. V hlavnom meste sme nemali problém najesť sa ani ako vegánky. Pomocou aplikácie Happy Cow si nájde každý vege stravník niečo vo svojom okolí. Ak máte na svojom jedálničku mäso, pochutnáte si na pokrmoch s kuracinou, obľúbenou hovädzinou či čerstvými rybami.
CENY
Výlet do Panamy nebude patriť medzi tie najlacnejšie, ale ani najdrahšie. Za obed zaplatíte v priemere 15$, za kávu 2$, čapované pivo 3$, magnetku 4$, čerstvý kokos 2$, krém na opaľovanie 12$, liter nafty 0.90$. Všetko však závisí od toho, v ktorej časti Panamy sa nachádzate. Cena ubytovania záleží rovnako na mieste a vašich preferenciách. Cena za posteľ v hosteli sa pohybuje okolo 14$, samostatná izba pre dvoch od 20$ vyššie. Potraviny v supermarketoch sú mierne vyššie ako u nás.
SIM karta
Pravidlo č. 1 – nekupujte si SIMky na letisku. Niekoľkonásobne preplatíte. Lokálny operátor s najväčším pokrytím je Claro. Karta s neobmedzeným internetom na 2 týždne nás stála 20$. Po vypršaní si môžete kartu opäť dobiť za 5$. Kúpite ich v meste alebo autobusovej stanici Albrook.
BEZPEČNOSŤ
Bezpečnosť je v rámci štátov Latinskej a Strednej Ameriky veľmi relatívny pojem. Hoci Panama patrí medzi najbezpečnejšie štáty strednej Ameriky, určite treba byť na pozore. Najmä po zotmení sa nemotajte po uliciach, na prepravu využívajte Uber a strážte si tašky a vrecká. Pred cestou si na internete nájdite „no go“ zóny, aby ste aspoň približne vedeli, ktorým štvrtiam sa vyhnúť.
Ostrov Coiba – svetový unikát s temnou minulosťou
El Valle de Anton a 11 tipov na to, čo vidieť