Varanasi je jedno z najznámejších a turisticky najpríťažlivejších miest v Indii. Presne také, aké si predstavíte, keď sa povie India. Hinduisti považujú Varanasi za jedno z najposvätnejších miest na svete. Niektorí sem chodia zmyť svoje hriechy do Gangy, iní pochovať (rozumej spáliť) svojich blízkych či sami počkať na smrť. Veria totiž, že ak opustia svet z tohto svätého miesta, budú oslobodení od večného cyklu znovuzrodenia a smrti. Návšteva Varanasi vám ukáže veľa z kultúry, života a filozofie Indie. Objavte 8 vecí, čo robiť vo Varanasi.
Obsah článku
Čo robiť vo Varanasi
Varanasi patrí medzi najdlhšie obývané mestá na svete. Tak ako pri zvyšku Indie, aj tu platí, že ho budete buď milovať alebo nenávidieť. Nesie v sebe všetko to, čo pre nás predstavuje slovíčko India. Kravy na uliciach, diskutabilná čistota, cesty plné trúbiacich rikší a tuk-tukov, vôňa masaly v uliciach a mnísi sediaci na brehoch Gangy.
Osobne musím povedať, že ma Varanasi milo prekvapilo. Zďaleka nebolo až také špinavé, ako som si ho predstavovala a ako strašili odozvy niektorých cestovateľov. Rovnako ani vody Gangy, hoci by som do nej asi neskočila. Túlanie sa úzkymi uličkami bolo príjemné, takisto ghat-y popri Gange, kde sa môžete na chvíľu zastaviť a rozjímať. Ak sa chystáte na toto unikátne miesto, inšpirujte sa zoznamom 8 vecí, čo robiť vo Varanasi.
1. Preskúmajte ghat-y
Ak ste niekedy videli fotku Varanasi, je veľmi pravdepodobné, že na nej boli zobrazené schody smerujúce dole do rieky. Tieto schody sú pre Varanasi špecifické a nazývajú sa ghat-y. Slúžia pre tých, ktorí sa prišli ponoriť do svätej rieky.
Niektoré ghat-y sa nazývajú tzv. „horiace ghat-y“ (burning ghats) a sú určené na kremáciu. O tých napíšem viac neskôr.
2. Zažite ceremóniu Ganga aarti
Jedna z najfascinujúcejších vecí, čo robiť vo Varanasi. Pradávne ceremónie známe ako Ganga aarti na konajú len na 3 miestach v celej Indii a jedným z nich je práve Varanasi. Každý večer sa na brehoch rieky Gangy stretávajú desiatky ľudí, domácich aj turistov, aby boli svedkami rituálu s ohňom a dymom.
Ganga aarti vykonávajú mladí kňazi a je zasvätená matke Gange. Kňazi sú otočení väčšinou smerom k rieke, v rukách držia lampión s ohňom a točia ním v smere hodinových ručičiek. Verí sa, že oheň nasaje silu božstva.
Na konci ceremónie sa oheň prinesie medzi ľudí, ktorí k nemu prikladajú ruky a smerujú ich k hlave dúfajúc, že nasajú posvätnú energiu ohňa. Ganga aarti je sprevádzaná mantrami a tradičnou indickou hudbou.
Ak budete vo Varanasi, Ganga aarti si napíšte na vrch zoznamu s názvom „Čo robiť vo Varanasi“. Stačí, keď večer o 17:30 budete v Dasashwamedh Ghat. Ak si chcete obsadiť miesto na sedenie, príďte o niečo skôr. Vstup je zadarmo.
Tip: Ganga aarti môžete sledovať aj na lodi priamo z rieky. Príďte skôr a pýtajte sa pozdĺž Gangy. Nemali by ste zaplatiť viac ako 100 rupií.
3. Pozorujte Varanasi z Gangy
Chcete si pozrieť Varanasi s odstupom? Prenajmite si loďku a zažite Varanasi na vodách posvätnej rieky Ganga. Na možnosti sa opýtajte vo vašom ubytovaní, určite budú poznať niekoho, kto vás vezme na hodinovú plavbu. Nájsť niekoho takého ale nie je ťažké, určite vás osloví veľa ľudí, keď budete prechádzať ghat-mi.
Jedinečný zážitok je východ slnka na Gange. My sme ho absolvovali v rámci tejto Free walking tour vo Varanasi, no nie je to nutnosť. Hodinovú plavbu si môžete užiť aj bez sprievodcu. Ak si ju neviete objednať dopredu, jednoducho príďte ráno do ghat-u.
Odporúčam Assisi ghat. Ráno sa o 5:30 sa tu koná ranná Ganga aarti a po nej sa objaví veľa domácich pripravených zobrať vás na vodu.
My sme platili 500 rupií za osobu na väčšej motorovej lodi, no je možné, že nájdete aj lepšiu cenu. A, samozrejme, zjednávajte.
4. Spýtajte sa čokoľvek na Free walking tour
Varanasi v sebe ukrýva bohatú históriu, spirituálne bohatstvo a filozofiu celej Indie. Bola by škoda odísť z mesta bez toho, aby ste sa o meste nedozvedeli viac. Ideálny spôsob je Free walking tour. Ak čítate moje blogy, pravdepodobne už viete, o čo ide.
Free walking tour je koncept, v ktorom si nájdete domáceho sprievodcu, ktorí vám ukáže najzaujímavejšie miesta v meste, porozpráva vám o nich viac a odpovie na všetky zvedavé otázky. Všetko za dobrovoľný, resp. odporúčaný príspevok. Najlepšia platforma, ktorú primárne používam je Guru Walk.
Vo Varanasi s Guru Walk nájdete viac než 15 rôznych sprievodcov, v rôznych časoch a rôznou témou prechádzky. Nájdite si jednu (a pokojne aj viac), ktorá vás zaujme.
5. Sadnite si na dobrú kávu
Kráčanie mestom býva vyčerpávajúce. Úzke uličky síce ponúkajú príjemný tieň, no okolo poludnia je vždy dusno a, nebudeme si klamať, tričko prepotíte 5 minút po tom, ako odídete z hostela. Zastavte sa na chvíľu. Cestovanie nie je o tom zodrať podrážky, ale aj spomaliť a vychutnávať.
V uličkách Varanasi som narazila na prekvapivo dobrú, čistú a útulnú kaviareň s vynikajúcou kávou. Volá sa IMOK Roastery & Cafe a ocenia sú aj tí, ktorí už sú prejedení pikantnej Indie a chýbajú im chute západu.
6. Neodíďte bez mango lassi
Lassi je synonymom pre slovo India. Tento typický nápoj je založený na jogurte, len s jemnejšou konzistenciou. V reštauráciách a pouličných stánkoch nájdete niekoľko príchutí, no ďaleko najslávnejšie je mango lassi.
Uličky Varanasi schovávajú jeden skvelý podnik Blue lassi, ktorý sa s touto delikatesou vyhral viac, než väčšina iných lokálov. Určite si vyberiete z množstva príchutí, ako bonus posypané orieškami, semienkami, ovocím či koreniami. Ak lassi, tak tu.
7. Nevynechajte horiace ghat-y
Všetci Indovia by z tohto sveta chceli odísť vo Varanasi. Horiace ghat-y určené na kremáciu zosnulých sú unikátne miesta, kde je citeľný stret života so smrťou. Najznámejší a najväčší horiaci ghat je Manikarnika, kde ohne horia non-stop, 24/7.
Rodina prinesie zabalené telo na bambusových nosítkach až dole k rieke, pokropia ho vodou z Gangy a prinesú na miesto určené na spálenie. Každá rodina musí zaplatiť za drevo, čo je najnákladnejšia položka kremácie. Spálené telo hodia do rieky.
Týchto rituálov sa môžete zúčastniť aj vy, no rešpektujte miestnu tradície. Je zakázané fotiť (aj keď…). Posaďte sa v tichosti na schody a pozorujte. Ak sa pri vás pristaví niekto, kto vám bude chcieť povedať alebo ukázať viac, môžete si byť istí, že si bude pýtať peniaze. Ignorujte ho, ak nemáte záujem o niečo podobné.
8. Navštívte Vishwanath temple
Varanasi je posiate chrámami, no najslávnejší z nich je určite Vishwanath temple. Je zasvätený Shivovi, pánovi vesmíru. Príťažlivý je aj vďaka svojim vežiam zo zlata, no počas významných sviatkov tu domáci čakajú hodiny v rade, aby ponúkli obetu niečomu, čo poznáme ako lingam.
Lingam reprezentuje práve Shivu. Jeho história je predmetom rôznych dohadov, no mnohí tvrdia, že zobrazuje falus, teda penis. Dotykom lingamu vo Vishwananth temple zo seba veriaci zmyjú všetky hriechy.
Vstup do chrámu sprevádzajú prísne bezpečnostné kontroly a cudzincom je na vstup určený Gate 2.
Ako sa dostať do Varanasi
Varanasi je ďaleko od všetkých miest, ktoré sú turisticky príťažlivé. Väčšina cestovateľov sem smeruje z Delhi či Agry a pravdepodobne to budete aj vy. Pozrime sa, aké máte možnosti.
Vlak
Vlak je ikonický indický dopravný prostriedok. Z Agry chodí každý deň nočný vlak, no lístok si musíte kúpiť predom aj niekoľko dní. Priznávam sa, že kúpa lístka na vlak je pre mňa dodnes záhadou. Je niekoľko aplikácií, kde si môžete kúpiť lístok. Každá ukazuje niečo iné a niekoľko vlakových spojení.
Najistejšie je kúpiť si lístok vo Foreigners‘ tourist office. Ďalšia možnosť opýtať sa vo vašom hoteli a poprosiť niekoho na recepcii, aby vám kúpil lístok on-line. Vy mu potom dáte peniaze. Nezabudnite si vypýtať aj bloček, špekulantov je veľa.
Problémom pri vlakoch sú meškania. A ak vlak raz mešká, tak mešká veľa. Pokojne niekoľko hodín. Pripravte sa na to. A dávajte pozor na svoju batožinu.
Autobus
V Indii existujú prekvapivo pohodlné nočné autobusy známe ako „sleeper busy“. Dole v autobuse sú obyčajné miesta na sedenie, no nad nimi je niekoľko buniek s matracom, malým oknom a dekou. Z Agry sme zaplatili za 13 hodinový nočný autobus asi 18€ a celú noc sme pohodlne prespali.
Bežná prax ale je, že pre tým, ako nastúpite do autobusu sa vo vašej posteli tlačí aj niekoľko Indov, ktorí odídu, až keď ich odtiaľ vyhodí šofér. Nečakajte výmenu posteľného oblečenia. Koniec koncov, cestujete v Indii.
Lietadlo
25 kilometrov od Varanasi je malé letisko Lal Bahadur Shastri. Najdrahšia alternatíva, ktorá šetrí čas aj nervy, no ukrojí vám kúsok z indického zážitku.
Bezpečnosť vo Varanasi
Úzke a niekedy opustené uličky môžu byť na prvý pohľad strašidelné, no Varanasi sa považuje za bezpečné mesto. Domáci nám niekoľkokrát potvrdili, že kráčať mestom po zotmení je OK a nemusíme sa báť. A my počas našich 4 dní nemali žiadny problém s bezpečnosťou v tomto smere.
Asi najnepríjemnejšie, čo vás v uliciach Varanasi čaká, sú často neodbytní predajcovia, žobráci či mnísi žijúci na brehoch Gangy a pýtajúci peniaze. Často iba štýlom, že natrčia ruku a povedia „money“. Ak necítite, že chcete prispieť, ignorujte ich.
Na záver
Varanasi je mesto, aké nikde inde v Indii nenájdete. Chrámy popri posvätnej rieke Gange, v ktorej sa kúpu veriaci, pričom neďaleko spaľujú mŕtvych. Veľa kontrastov, pre nás možno aj bizarností. No pre to cestujeme nie? Aby sme spoznávali. Keď už viete, čo robiť vo Varanasi, môžete vyraziť.
Čo vidieť v New Delhi a na čo sa pripraviť
Ako vyzeral náš 200 hodinový jogový kurz v Indii