Arménsko je malá krajina, takže na dovolenku vám postačí týždeň bez toho, aby ste sa naháňali. Upozorňujem, že tento itinerár plánovaný za predpokladu, že sa po Arménsku presúvate autom. O ďalších možnostiach sa dočítate v podrobnom článku Ako cestovať v Arménsku. Pozrime sa spolu na to, ako môže vyzerať váš 7 dňový itinerár v Arménsku.
90% miest, ktoré v článku odporúčam, sme počas našej cesty po krajine prešli. Cestovali sme stopom a na ceste sme strávili 12 dní. Ak máte viac času, zvážte kombináciu Arménsko + Gruzínsko. Medzi krajinami existujú pravidelné autobusové aj vlakové spojenia.
Obsah článku
7 dňový itinerár v Arménsku
Deň 1. – 2.: Jerevan a okolie
Prvý deň venujte aklimatizácii na miestu kultúru a spoznávaniu mesta. Jerevan ukrýva množstvo nádherných miest, ktoré môžete objaviť. Trhy, kláštory, rušné ulice, suveníry, múzeá, jedlo, ale aj arménsko pivo, víno, no a, samozrejme, rum. Je toho veľa. Tu vám prinášam 21 vecí, čo vidieť v Jerevane.
Túto vetu niekde na blogu určite ešte budete čítať: Arménsko je krajina kláštorov. Nemálo ich je aj v okolí hlavného mesta a ďalší deň môžete venovať lovu na kostoly. Najnavštevovanejšie sú kláštory Khor Virap, Geghard, Saghmosavank, Hovannavank, katedrála Zvartnots či zaujímavý skalný útvar Symphony of Stones. Ďalšie kláštory na vás čakajú vo zvyšku krajiny, nevyčerpajte si apetít hneď prvý deň.
Deň 3. – 4.: Goris
Mestečko v juhoarménskej provincii Syunik, ktoré leží v údolí krásnych hôr a netypických skalných útvarov. Práve tie sem lákajú turistov, ktorí sú hladní po najkrajších miestach v krajine. 20 minút autom od Gorisu sa nachádza Old Khndzoresk – malé jaskynky v skalách, ktoré ešte v 19. storočí predstavovali najväčšiu dedinu východného Arménska. V 20. storočí malo toto miesto ešte stále 8300 obyvateľov.
O niečo menej navštevované, no rovnako jedinečné sú skalné útvary neďaleko centra mesta, tzv. Old Goris. Za 5 minút pešo z mesta sa ocitnete na kľukatom chodníku pomedzi špicaté skaly, ktorý vás dovedie na zelené stráne s výhľadom na Goris.
Všetko, čo robiť v Gorise a jeho okolí som spísala v samostatnom článku.
Hlavným lákadlom Gorisu je však neďaleký kláštor Tatev, považovaný za jeden z najkrajších v Arménsku. Právom, v našom rebríčku obsadil prvé miesto. Vedie k nemu najdlhšia obojsmerná lanovka na svete, Wings of Tatev.
Tip: Dedinka Tatev toho ponúka viac ako jeden kláštor. My sme v nej strávili dva dni a toto je 6 TOP vecí, ktoré môžete v Tatev-e vidieť.
Deň 5. – 6./7.: Dilijan
Najkrajšie miesto v Arménsku. Dilijan si nesie prezývku Malé Švajčiarsko a to nielen vďaka centru mesta s drevenými domčekmi a hotelmi, ale aj okoliu s desiatkami turistických chodníkov. Ak vám pri tejto vete srdiečko podskočilo, vyberte si jednu zo 6 túr v okolí dedinky Dilijan.
Hľadáte celodenné treky alebo len krátke prechádzky? Dilijan vám vyhovie, nech sem prídete s akoukoľvek požiadavkou. Ak ste zamierili do Arménska aj kvôli horám, Dilijan je Mekka turistiky.
Tip: Cestou do Dilijanu sa zastavte pri jazere Sevan – najväčšom jazere v Arménsku a Kaukazkom regióne. Na jeho brehoch narazíte na ďalší z kláštorov – Sevanavank monastery.
Tip 2: Ak odchádzate z Jerevanu neskôr poobede, pokojne strávte posledného pol dňa v Dilijane. Do hlavného mesta cesta zaberie iba hodinu autom.
Na záver
Prečítali ste si návrh, ako môže vyzerať váš 7 dňový itinerár v Arménsku. Trasu aj dĺžku pobytu si, samozrejme, môžete upraviť podľa vlastných preferencií. Ak máte ďalšie otázky ohľadom cestovania v Arménsku, pokojne mi napíšte prostredníctvom e-mailu kontakt@nanaabackpack.sk, na mojom Facebooku alebo na Instagrame. V highlightoch nájdete aj bublinku „Arménsko“, kde získate jasnejší obraz o tom, čo vás v tejto úžasnej krajine čaká. Neváhajte, cestujte.
6 vecí, pre ktoré si Arménsko zamilujete