Ostrov San Andrés uspokojí hľadačov pomalého ostrovného vibu, bieleho piesku, gýčovo-modrého mora a kokteilov servírovaných vo vydlabaných kokosoch. Patrí medzi kolumbijské perly Karibiku, hoci je od materskej pevniny vzdialený až 800 kilometrov. Možno preto objavíte na San Andrés úplne inú atmosféru ako vo zvyšku Kolumbie.
TIP: Ak vám v itinerári neostáva miesto na San Andrés, vynahradí vám ho malý ostrov Isla Grande, iba hodinu loďou od historickej Cartageny.
Obsah článku
San Andrés – čo vidieť?
Ostrov navštevujú predovšetkým Kolumbijci, ktorí si z ostrova spravili obľúbenú dovolenkovú destináciu. Nečakajte tak opustené pláže ani ľudoprázdny ostrov, skôr naopak. Napriek tomu San Andrés stále ponúka aj miesta, na ktorých rodinám s deťmi uniknete. Ak máte radi plážovú dovolenku, San Andrés by ste nemali vynechať. A ani tieto miesta:
1. Rozložte si uterák na San Andrés beach
Hlavná pláž ostrova, ktorá je húfne vyhľadávaná kvôli centrálnej polohe. Vďaka okolitým barom a reštauráciám je super miesto, kde začať dovolenku na San Andrés.
2. Preplavte sa Johnny Cay
Johnny Cay je neďaleký ostrov, ktorý zbadáte už z vyššie spomenutej pláže. V prístave naskočte na loď, ktorá vás tam odvezie za pár minút. Prvé lode vyrážajú ráno okolo 9. Desiatu môžete nechať doma. Na Johnny Cay nie je núdza o malé reštaurácie servírujúce obed aj drinky, za podobnú cenu ako nájdete v meste. Palmy zabezpečujú flek na deku v chládku, takže Johnny Cay môže byť voľbou na celý deň.
3. Prejdite z The Acuario na Hanesey Cay
The Acuario je plytčina neďaleko ostrova, na ktorej sú postavené dva bary a skrinky na odloženie vecí. Voda je vysoká asi po pás a na pešo tak viete prejsť až na Hanesey Cay, ďalší malý ostrovček pri San Andrés. Vďaka plytkej vode je za slnečného počasia voda rozprávkovo modrá.
4. Absolvujte body 2 a 3 počas jednej tour
Dobrá správa je, že môžete Johnny Cay, The Acuario a Hanesey Cay navštíviť v rámci jedného dňa. V okolí prístavu je množstvo pouličných predavačov, ktorí sa snažia zlákať vás na výlet hneď v ten deň. Itinerár je však rovnaký, ceny viac menej tiež, ale nič nestratíte, ak skúsite trochu zjednať. My sme absolvovali tour za 60 000 COP na osobu. Bolo to veľmi, fakt veľmi turistické, ale nenechajte sa odradiť. Stojí to za to. A nezabudnite si požičať šnorchel, mne sa podarilo vidieť pod hladinou dva žraloky.
5. Vyskúšajte potápanie
Okolie San Andrés je posiate koralovými útesmi ukrývajúcimi podmorský život. Na ostrove nájdete veľa organizácií, ktoré vám výlet pod morskú hladinu radi sprostredkujú. Napríklad táto.
6. Navštívte ostrov Providencia
Iba 90 km od San Andrés leží ostrov Providencia. Keďže ho s pevninskou Kolumbiou nespája žiadny priamy let, Providencia sa neteší ani tretinovej popularite v porovnaní so San Andrés. Tento malý ostrov je tak perfektným miestom, kde môžete utiecť davom. Zabookujte si letenku alebo absolvujte trojhodinovú plavbu katamaranom. Lístok na palube si zarezervujte cez spoločnosť Conocemos Navegando.
7. Kajakujte v mangrovoch
Ak vás už nebude baviť ležanie na pláži, zabookujte si tour s EcoFiwi. Rodinne založený podnik organizuje sprevádzané výlety v tuneloch mangrovníkov. Celú exkurziu absolvujete na kajaku s priehľadným dnom, takže uvidíte všetko, čo sa deje okolo vás, ale aj pod vami. To všetko so zastávkou na šnorchlovanie. Tour s EcoFiwi predstavuje jednu z menej navštevovaných možností, ktoré ostrov ponúka, takže ak hľadáte niečo menej komerčné, práve ste to našli.
8. Objavte centrum
Centrum ostrova nie je veľké, no nájdete tu veľa obchodíkov, butikov, barov či reštaurácií, kde môžete ujsť pred poludňovým slnkom. Večerné podniky lákajú živou hudbou a reggae tónom, miešanými drinkami a v niektorých prípadoch dokonca čapovaným pivom. Na čapáka v Kolumbii veľa možností nie je, čiže poteší.
9. Preskúmajte celý ostrov na skútri alebo golfovom autíčku
San Andrés je malý ostrov a ak sa rozhodnete prenajať si skúter, za jeden deň ho dokážete prejsť dookola a ešte aj krížom. My sme si ho požičali posledný deň na ostrove a zaradil sa tým na prvé miesto zo všetkých zážitkov na San Andrés. Okrem pobrežia sa ľahko dostanete aj do vnútrozemia, ktoré má rovnako čo ponúknuť. Za 8 hodinový prenájom skútru zaplatíte 80 000 COP, za 24 hod. 100 000 COP.
Ak by ste si niekedy chceli na San Andrés prenajať skúter, posúvam číslo na chalana, s ktorým sme mali super skúsenosť. Dobrá cena, jednoduchá komunikácia, všetko išlo hladko od začiatku až do konca. Zastihnete ho na WhatsAppe na čísle +573187727516.
10. Užite si výhľad z veže kostola Primers Iglesia
Či už si prenajmete skúter alebo autíčko, využite ho naplno a zájdite ďalej od pláží. Zaujímavú zastávku predstavuje aj prvý baptistický kostol v dedinke La Loma. Drevený kostol tu stojí od roku 1847 a za poplatok 10 000 COP môžete vystúpiť až do veže. Výhľady, výhľady, výhľady.
11. Pozorujte aligátory v lagúne Big Pond
Od tejto lagúny sme nečakali veľa, ale milo prekvapila. Nie je síce príliš veľká a na prvý pohľad pripomína slovenský rybník, prejdite sa chodníkom okolo a skúste vo vode spozorovať nejakých aligátorov. Určite si všimnete aspoň jedného. Pri vstupe zaplatíte 5000 COP.
To by však neboli ľudia, keby z tohto miesta s bohatou flórou i faunou neurobili turistickú atrakciu. Tá spočíva v tom, že miestni vábia krokodíly z vody rybami priviazanými na udicu (rozumej papek) a turisti sa potom s nimi môžu fotiť.
12. Navštívte botanickú záhradu
Pri tvorení itineráru na San Andrés zvážte aj návštevu miestnej botanickej záhrady. Okrem kvetov a rastlín sa tu dozviete viac aj o pôvodných rastlinách ostrova. A ako bonus nejaké zvieratká ku tomu.
San Andrés – ako sa sem dostať?
Jednoduchá odpoveď – letecky. Z pevninskej Kolumbie sem lietajú nízkonákladovky z viacerých miest – Bogota, Medellín, Cartagena či Cali. My sme leteli z Medellínu a za spiatočné letenky sme zaplatili 100€. Pri plánovaní myslite na to, že čím skôr si letenky kúpite, tým menej zaplatíte. Z Medellínu zároveň poletíte za lacnejšie ako z Bogoty, aj keď ceny sa až tak dramaticky nelíšia.
Kedy navštíviť San Andrés?
Ostrov sa teší slnečnému počasiu väčšinu roka, takže na ostrov neváhajte zamieriť kedykoľvek. Podľa polohy neďaleko rovníka sa počasie na ostrove rozdeľuje na dve obdobia – suché a daždivé.
Suché obdobie je od decembra do apríla. Vtedy je na ostrove najviac turistov a ceny sú vyššie. Obdobie dažďov je od júna do novembra. Toto obdobie zo sebou prináša väčšiu oblačnosť a občasné dažde, ktoré trvajú maximálne pár hodín. Ak sa nenecháte odradiť, užijete si s nižšími cenami a menšími davmi. Navyše, priemerná ročná teplota je 27 stupňov, čo znamená príjemné teplo aj počas dažďov.
My sme ostrov navštívili v septembri. Strávili sme na ňom 4 dni a pršalo dve doobedia. Či vám to stojí za návštevu zvážte sami. Podľa mňa stojí.
Isla Grande – karibský únik neďaleko Cartageny
Kompletný sprievodca pri návšteve mesta Cartagena Kolumbia
Santa Marta Kolumbia – vstupná brána do kolumbijského Karibiku
One Response